İş ve Kazanç Sağlamak İsteyenler


     Ülkemizde 2011 yılında açıklanan işletme sayısı 1,3 milyondu. Bu rakamın sadece yüzde 6’sı kadın girişimcilere aitti. O da yaklaşık 80 bin gibi bir rakam oluşturmaktaydı. 2011 yılından beri tüm dünyada kadın işletmeciler oranı arttı. Ancak ülkemizde durum pek değişmedi. Yapılan son açıklamalara göre Türkiye işletme sayısı 1,5 milyon civarında. Kadın girişimci oranı, bu rakamın sadece yüzde 6,5 seviyelerini oluşturuyor. Bu da demek oluyor ki dünyada kadın girişimciler hızlı bir artış gösterirken, Türkiye’de çok küçük bir oranla artış olmuş. Bunun farkına varan başta çok sayıda sivil toplum kuruluşları, sonrasında ise kamu ve özel kuruluşlar ayrıca tüm üniversiteler kadın girişimci sayısını arttırabilmek için harekete geçti. Örneğin bu çalışma için örgütlenen SKT’lardan sadece bir kaçı şu şekildedir: TOBB bünyesinde oluşturulan Kadın Girişimciler Kurulu, TÜSİAD’ın kurduğu Kadın-Erkek eşitliği Çalışma Grubu, Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) , Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı.

         Kadın girişimcileri destekleyen bu kuruluşların yanı sıra ön plana çıkan mükemmel bir çalışmada KOSGEB ile Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’ndan geldi. İşte kadın girişimcilerin en büyük sorunu olan sermaye yetersizliğini yok edebilmek için yapılan bu çalışma hibe desteklemesi diye biliniyor. KOSGEB, hibe desteklemesiyle hem istihdamları sağlamayı hem de bayanların kendi ayaklarının üzerinde durabilmelerini amaçlıyor. Hibe kredisini alabilmek için KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik eğitimine katılmanız gerekmektedir. Eğitimin hedef kitlesi 18–60 yaş arası bay ve bayan girişimcilerden oluşturuluyor. Uygulamalı Girişimcilik eğitimin amacı ise girişimcilere pazar araştırması, üretim ve finansal iş planı, yönetim planı ve pazarlama çalışmaları yapabilmeyi adım adım öğreterek uzman bir girişimci oluşturmaktır. Bu eğitim KOSGEB’in yetki verdiği herhangi bir kurumdan alınabiliyor. Eğitimi başarı ile sonuçlandığında yani %80 oranında katılım gösterildiğinde girişimcilik sertifikasına sahip oluyorsunuz. Ayrıca herhangi bir sınav uygulaması yoktur. Bu sertifikayı aldığınızda süre sınırı olmadan istediğiniz zaman işletmenizi kurabilirsiniz.

         Girişiminizi yapabilmeniz için gerekli olan iş planınızı hazırlamanıza kurs eğitimi tarafından yardımcı olunuyor. Bu iş planında işiniz için yapacağınız tüm masrafların belirtilmesi gerekmektedir. Bu şekilde hazırlanan iş planını KOSGEB heyetine sunuyorsunuz. Heyeti, işinizi gerçekleştireceğinize dair ikna ettiğiniz taktirde harcamalarınızı yapmaya başlayabilirsiniz. Çünkü şirketiniz tarafından yapılan harcamaların faturası KOSGEB’e iletilir. Yapılan incelemelerden sonra hibe edilecek miktar hesabınıza aktarılır. Yani girişimde bulunduğunuz işletmenin harcamaları geri iadesiz olarak 30.000 TL’den başlayan hibe kredileri ile karşılanacak. Sizde kendinize ait bir işletmeniz olmasını istiyor fakat anaparayı dert ediyorsanız artık devlet tarafından yalnız bırakılmadığınızı biliyorsunuz. Özellikle bayanlara iş ve kazanç sağlamak için oluşturulan bu proje ile fikirlerinizi gerçekleştirmek sizin elinizde. Hemen projenizi oluşturmaya başlayın ve kararlı, azimli, cesaretli davranarak kendi emeğiniz ile para kazanmaya başlayın. Ayrıca verilen tüm eğitimler ile uzman bir girişimci olarak işletmenizi emin adımlarla yönetin. Hibeler ile işinizi kurup, kendinize olan güveninizle de işletmenizi büyüttükçe kazancınıza kazanç ekleyin. Bayanların iş hayatında ne kadar başarılı olduğunu bir de siz kanıtlamaya ne dersiniz?

xena8945@hotmail.com (21 Posts)


Etiketler:, , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir